Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Zabłocia

Agnieszka Gałach

Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Zabłocia działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu. Siedzibą zespołu jest Wiejski Dom Kultury w Zabłociu, gdzie przed 28 laty z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowano zespół śpiewaczy. Obecny skład zespołu to: Danuta Goławska, Irena Jankowska, Wanda Latos, Teresa Martyniuk, Jadwiga Oleszczuk, Ewa Panasiuk, Barbara Piątek, Irena Pykacz, Janina Ustimowicz i Henryka Walecka.

Jak to się zaczęło?

Pierwszy występ – wiązanka piosenek ukraińskich zaśpiewanych a’cappella – odbył się podczas Biesiady Nadbużańskiej w Kodniu. Zespół składał się z 6 kobiet; niektóre śpiewają do dziś, stanowiąc o charakterze i poziomie artystycznym zespołu.
Zespół Jarzębina nagrał i wydał 2 płyty z najpiękniejszymi piosenkami ludowymi narodów żyjących po obu brzegach Bugu.
Pierwsza – na jubileusz 20-lecia nosi tytuł „20 lat z piosenką Zespołu Jarzębina”.
Drugą – wydaną na jubileusz 25-lecia zatytułowaliśmy „Śpiewam tobie wiosko moja”.
Zespół Jarzębina jest laureatem wielu prestiżowych przeglądów, konkursów i festiwali. W ostatnim okresie zdobył między innymi:

 • III nagrodę na Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej – 2018 r.
 • I nagrodę na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
  Dolnym – 2017 r.
 • II nagrodę na Festiwalu Kolęd i Szczodrywek we Włodawie -2017 r.
 • II nagrodę na Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej – 2016 r.
 • II nagrodę na Festiwalu Kolęd i Szczodrywek we Włodawie -2016 r.
 • I nagrodę na Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej – 2006, 2014, 2015 r.
 • II nagrodę na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
  Dolnym – 2013 r.
 • II nagrodę na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Polubiczach – 2012 r.
 • III nagrodę na Podlaskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej – 2007 r.
 • II nagrodę w Powiatowym Konkursie Zespołów Ludowych w Łomazach – 2007 r.
 • I nagrodę na V Europejskich Nadbużańskich Spotkaniach Folklorystycznych „Bug i Dunaj
  Łączą Narody” w Sokołowie Podlaski – 2006 r.

Wyjątkowe wydarzenia

Wielkim wydarzeniem w życiu zespołu był wyjazd do Francji, gdzie na zaproszenie Stowarzyszenia MILLENIUM 2000 w Lens śpiewałyśmy dla francuskiej Polonii – 2014 r.
Kolejnym sukcesem zespołu był udział w III Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2017r. Wówczas Panie miały okazję wystąpić na scenie Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.
Po sukcesie zespołu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2013 r.) zespół dostał od Rady Gminy odznakę „Za zasługi dla Gminy Kodeń”, a z powiatu – Kulturalną Nagrodę Powiatu Bialskiego(2014).
Na jubileusz 25-lecia w 2016 roku, za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury i kultywowanie tradycji naszego regionu od Zarządu Rady Powiatu Bialskiego zespół otrzymał medal „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego” oraz Odznakę Honorową przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
W 2017 roku „Jarzębina” została doceniona przez władze województwa i odznaczona Medalem „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”.
W roku 2019 za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej (I nagroda na OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym, udział w Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie itp.) Zespół Jarzębina ponownie został Laureatem Kulturalnej Nagrody Powiatu Bialskiego.

Zapraszamy do kontaktu poprzez stronę www.jarzebinazablocie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Zespół Ludowy „Kalina” z Żurobic

Jak to się zaczęło? Zespół powstał 32 lata temu. Jego powstanie zainicjowała oddolna inicjatywa mieszkańców wsi Żurobice, a powołanie miało miejsce dzięki pomocy ówczesnych władz gminy i Zarządu Spółdzielni Samopomoc Chłopska, które zakupiły członkom zespołu stroje. Obecnie zespół tworzą: Sekcja instrumentalna: Witold Głuchowski-saksofon, Aleksander Pyra-akordeon, Jan Nasiłowski-bęben. Śpiew: Elżbieta Głuchowska, […]