Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Zabłocia

Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Zabłocia działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu. Siedzibą zespołu jest Wiejski Dom Kultury w Zabłociu, gdzie przed 28 laty z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowano zespół śpiewaczy. Obecny skład zespołu to: Danuta Goławska, Irena Jankowska, Wanda Latos, Teresa Martyniuk, Jadwiga Oleszczuk, Ewa Panasiuk, Barbara Piątek, Irena Pykacz, Janina Ustimowicz i Henryka Walecka.

Jak to się zaczęło?

Pierwszy występ – wiązanka piosenek ukraińskich zaśpiewanych a’cappella – odbył się podczas Biesiady Nadbużańskiej w Kodniu. Zespół składał się z 6 kobiet; niektóre śpiewają do dziś, stanowiąc o charakterze i poziomie artystycznym zespołu.
Zespół Jarzębina nagrał i wydał 2 płyty z najpiękniejszymi piosenkami ludowymi narodów żyjących po obu brzegach Bugu.
Pierwsza – na jubileusz 20-lecia nosi tytuł „20 lat z piosenką Zespołu Jarzębina”.
Drugą – wydaną na jubileusz 25-lecia zatytułowaliśmy „Śpiewam tobie wiosko moja”.
Zespół Jarzębina jest laureatem wielu prestiżowych przeglądów, konkursów i festiwali. W ostatnim okresie zdobył między innymi:

 • III nagrodę na Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej – 2018 r.
 • I nagrodę na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
  Dolnym – 2017 r.
 • II nagrodę na Festiwalu Kolęd i Szczodrywek we Włodawie -2017 r.
 • II nagrodę na Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej – 2016 r.
 • II nagrodę na Festiwalu Kolęd i Szczodrywek we Włodawie -2016 r.
 • I nagrodę na Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej – 2006, 2014, 2015 r.
 • II nagrodę na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
  Dolnym – 2013 r.
 • II nagrodę na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Polubiczach – 2012 r.
 • III nagrodę na Podlaskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej – 2007 r.
 • II nagrodę w Powiatowym Konkursie Zespołów Ludowych w Łomazach – 2007 r.
 • I nagrodę na V Europejskich Nadbużańskich Spotkaniach Folklorystycznych „Bug i Dunaj
  Łączą Narody” w Sokołowie Podlaski – 2006 r.

Wyjątkowe wydarzenia

Wielkim wydarzeniem w życiu zespołu był wyjazd do Francji, gdzie na zaproszenie Stowarzyszenia MILLENIUM 2000 w Lens śpiewałyśmy dla francuskiej Polonii – 2014 r.
Kolejnym sukcesem zespołu był udział w III Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2017r. Wówczas Panie miały okazję wystąpić na scenie Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.
Po sukcesie zespołu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2013 r.) zespół dostał od Rady Gminy odznakę „Za zasługi dla Gminy Kodeń”, a z powiatu – Kulturalną Nagrodę Powiatu Bialskiego(2014).
Na jubileusz 25-lecia w 2016 roku, za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury i kultywowanie tradycji naszego regionu od Zarządu Rady Powiatu Bialskiego zespół otrzymał medal „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego” oraz Odznakę Honorową przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
W 2017 roku „Jarzębina” została doceniona przez władze województwa i odznaczona Medalem „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”.
W roku 2019 za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej (I nagroda na OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym, udział w Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie itp.) Zespół Jarzębina ponownie został Laureatem Kulturalnej Nagrody Powiatu Bialskiego.

Zapraszamy do kontaktu poprzez stronę www.jarzebinazablocie.pl.

(Visited 160 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Zespół Ludowy „Kalina” z Żurobic

Jak to się zaczęło? Zespół powstał 32 lata temu. Jego powstanie zainicjowała oddolna inicjatywa mieszkańców wsi Żurobice, a powołanie miało miejsce dzięki pomocy ówczesnych władz gminy i Zarządu Spółdzielni Samopomoc Chłopska, które zakupiły członkom zespołu stroje. Obecnie zespół tworzą: Sekcja instrumentalna: Witold Głuchowski-saksofon, Aleksander Pyra-akordeon, Jan Nasiłowski-bęben. Śpiew: Elżbieta Głuchowska, […]