Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej

Łączymy pokolenia…

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej to łączący pokolenia zespół ludowy, który narodził się z miłości do folkloru oraz dumy z regionu. Powstał we wrześniu 2015. Jego celem jest kultywowanie podlaskiej tradycji ludowej, ochrona dziedzictwa narodowego oraz rozwijanie zainteresowania folklorem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również popularyzowanie folkloru różnych stron Polski, a w szczególności Podlasia.

Nazwa…

Nazwa zespołu jest świadomym nawiązaniem do nazwy grupy, którą kierował Tadeusz Banaś – działacz, nauczyciel, zbieracz oryginalnego folkloru muzycznego podlaskiej wsi. Kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o zespole, jego członkowie otrzymali archiwalne zdjęcia grupy kierowanej przez p. Banasia, co było wyrazem życzliwości i zachęty do kontynuowania działań.

Jak to się zaczęło?

Pomysł na utworzenie zespołu powstał kilkanaście lat wcześniej, kiedy dyrektorem Łosickiego Domu Kultury był Mirosław Odoszewski. Nie było takiej możliwości, aż do jesieni 2015r. Wówczas na terenie miasta i gminy Łosice realizowany był projekt Polska-Białoruś-Ukraina, który między innymi uwzględniał współpracę zespołów śpiewaczych między stronami uczestniczącymi w projekcie. W projekt ten zaangażował się chór Adoramus, kierowany przez M. Odoszewskiego. Przygoda z folklorem tak przypadła do gustu chórzystom, że postanowili ją kontynuować pod szyldem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej. Z czasem dołączyli do nich kolejni śpiewacy.

Od 2017 roku istnieje grupa taneczna, którą obecnie stanowi sześć par. W 2018 roku zespół odmłodził się za sprawą Małego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, w którym śpiewa 12 dzieci. „Dorosły” ZPiTZŁ tworzą 23 osoby – 18 osób z grupy śpiewaczej oraz pięcioosobowa kapela: dwa akordeony, saksofon, bębenek, kontrabas.

Grafik zespołu jest bardzo napięty. Występuje on bardzo często, czasami kilka razy w miesiącu. Śpiewacze i tancerze pokazują się na wielu scenach w regionie i nie tylko.

Nagrody i wyróżnienia…

Wśród nagród i wyróżnień zespołu można wymienić:

  • 02.02.2018 r. – I miejsce – IX Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędowe Serce Mazowsza”
  • 21.01.2018 r. – I miejsce – IX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie”
  • 10.01.2018 r.  I miejsce – X Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „łosickie Anioły”
  • 14.01.2018 r. I miejsce – IX Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolędowe Serce Mazowsza” – kwalifikacja do finału wojewódzkiego w Siedlcach
  • 16.07.2017 r. – I miejsce w V Przeglądzie Zespołów Pieśni Ludowych Doliny Bugu w Serpelicach
  • 17.07.2016 r. – wyróżnienie w IV Przeglądzie Zespołów Pieśni Ludowych Doliny Bugu w Serpelicach

Zapraszamy na Facebooka ZPiTZŁ: https://www.facebook.com/zpitzl/

(Visited 126 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Węgrów

(Visited 126 times, 1 visits today)