Zespół „RIABINA” z Boru koło Augustowa

Zespół „Riabina” istnieje aż 31 lat. Jest jedynym zespołem folklorystycznym staroobrzędowców w Polsce. Zgodnie z tradycją muzycy nie używają instrumentów. Zespół działa przy  Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Augustów w Żarnowie, a jego opiekunem jest Małgorzata Kalisz.

Jak to wszystko się zaczęło?

Historia zespołu sięga roku 1988. Wtedy to Mirosław Nalaskowski – student muzykologii, który przyjechał z Poznania, usłyszał pieśni, zauroczył się tą muzyką i postanowił zadziałać. Był inicjatorem powstania „Riabiny”.

Osiągnięcia…

Riabina występowała na ogólnopolskich festiwalach np.: w Kazimierzu nad Wisłą, w Rzeszowie, w Legnicy, w Węgorzewie, w Mielniku, w Ciechanowcu, w Białymstoku, Poznaniu, Toruniu  jak również na festiwalach międzynarodowych w Moskwie. We wrześniu 2008 roku „Riabina” wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Pokrowskije kołokoła” w Wilnie. Zespół w swoim dorobku posiada dwie płyty.  W 2009 roku zespół wziął udział w XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Rodzin Muzykujących w Dobrym Mieście i zdobył nagrodę Andrzeja Śleszyńskiego. W  2014  roku zespół  obchodził  25 lecie pracy artystycznej i z tej okazji został zrealizowany film pt. „Riabina tradycja i bogactwo kulturowe”.

Członkowie

Zespół tworzą:

Ancipow Zenona – lider zespołu, Maria Jefimow- prowadząca, Irena Fomin, Marianna Lipiec, Marta Ancipow, Anna Jefimow, Wacława Kapłanow.

(Visited 181 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Zespół "Czyżowianie" z Czyż

Zespół „CZYŻOWIANIE „ działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach. Początek… Założycielem zespołu na przełomie 1986/87 roku była Pani Halina Martyniuk. Zaczęło się od zorganizowania kolędników i zaśpiewania kolęd. Początkowo był to zespół familijny, ponieważ w skład zespołu wchodziły w większości małżeństwa. Skład uległ zmianie na początku lat 2000. Obecnie […]