ETNO Polska, czyli kto?

Starsi czy młodsi?

„Wszystkie jesteśmy w średnim wieku, jeżeli uznać, że 60+ to wiek średni. Najmłodsza z nas ma 50, a najstarsza 89 lat. Młodszych niestety nie mamy, bo albo wyjechały do miasta, albo jeszcze nie mają czasu na wychodzenie z domu (z uwagi na natłok obowiązków).” – mówi Jadwiga Oleszczuk z Zespołu „Jarzębina” z Zabłocia. Zespół „Riabina” tworzą również dosyć wiekowe Panie – „Najstarsza z nas ma 78, zaś najmłodsza 62 lata.”  W „Czyżowianiach” przedział wiekowy członków zespołu to od 45 do 65 lat. Niestety jest to sytuacja dosyć typowa dla ludowych zespołów śpiewaczych. Większość z nich powstała i tworzy na wsi, a ze wsi młodzi ludzie emigrują. Wśród zespołów biorących udział w projekcie pod tym względem wyróżniał się Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej i Zespół „Pogranicze” z Szypliszk. W obu tych zespołach ludzi młodych nie brakuje.

„Najmłodsze członkinie mają po 16 lat, najstarsza osoba 76 lat. Dziesięć lat temu młodzieży było więcej jak starszych, powyjeżdżali na studia podjęli pracę, pozakładali rodziny (6 małżeństw powstało z członków zespołu) do zespołu nie wrócili. Przez 38 lat istnienia zespołu przewinęło się 120 osób”. – mówi Pan Józef z zespołu „Pogranicze”.

Co poza muzyką?

„Jesteśmy też doskonałymi kucharkami – potrafimy przyrządzić zarówno jadło tradycyjne (przednówkowe zupy, pierogi, chleb, smalec itp.), jak i  wykwintne dania i sałatki czy torty. Są wśród nas krawcowe i hafciarki – samodzielnie poszyłyśmy koszule i gorsety  na nasz ludowy nadbużański strój. Dwie nasze koleżanki słyną z rękodzieła artystycznego i zdobnictwa ludowego. Z pod ich paluszków wychodzą piękne serwetki i maskotki – na szydełku, oraz palmy, pisanki, stroiki wielkanocne i bożonarodzeniowe itp.”  – kontynuuje Pani Jadwiga z „Jarzębiny”.

„Większość z nas to rolnicy – emeryci, Halina i Alina – emerytowane nauczycielki, Elżbieta pracuje w banku. Poza śpiewaniem kilkoro z nas ma inne pasje. Ja sama tkam chodniki, zajmuję się szydełkowaniem i decoupage’m a także szyję lalki typu tilda. Mam doświadczenie również z wikliną papierową” – mówi Pani Alina z Zespołu „Kalina”

 W zespole „Rabina” jest z kolei Wacława Kapłanow, która tworzy ludową poezję. Natomiast w „Pograniczu” – Aniela Murawska, która ma 76 lat, jest założycielką zespołu, a prywatnie świetną kucharką. Pani Aniela piecze również doskonałe sękacze.  

Z kolei węgrowska Szkoła Aktywności Społecznej powstała specjalnie po to, żeby skupić seniorów, którzy chcą robić coś kreatywnego. Zajmują się nie tylko śpiewem. „Dzięki szkole rodzą się nowe pomysły na działania, które chętnie realizują. Dla siebie i dla swoich społeczności. Dwie uczestniczki napisały projekty „Senior z pasją” i teraz już same w swoich środowiskach realizują działania (jedna stworzyła grupę, która rozwija pasje muzyczne, ludowe, druga – organizuje warsztaty kulinarne, sportowe). Inni uczestnicy też już realizują swoje działania – poprzez Koła Gospodyń Wiejskich, czy swoje Stowarzyszenia” z dumną przyznaje założycielka – Zofia Paczóska.

Projekt Podlaskie muzykowanie 2019 w ramach programu Etno Polska pokazał jak wiele talentów mają członkowie zespołów ludowych. Nie tylko talentów muzycznych. Podczas nagrania teledysków osoby zaangażowane w projekt miały okazję przyglądać się pracom wykonanym przez śpiewaczki – haftom, dywanikom, wyszywanym obrazom. Wszystkie były przepiękne i misternie wykonane.  

O pomysłowości i kreatywności członków zespołów może świadczyć również pomysł dotyczący strojów Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej – „w głowie członkini zespołu Ewa Bazyluk zrodził się pomysł uszycia jednolitych spódnic z kolorowych wełnianych pasiaków, które kiedyś zdobiły ściany i łóżka naszych babć. Od pomysłu do realizacji – znajomi, rodzina, łosiczanie przynosili nam „pasiaki”, a Ewa uszyła paniom spódnice.”

(Visited 72 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

ETNO Polska, czyli dlaczego warto…

„Praca w zespole to prawdziwa przyjemność i przygoda, która zaważyła na naszej artystycznej wrażliwości i ukształtowała nasz styl życia. Przynależność do Zespołu „Jarzębina” umożliwia nam uczestniczenie w życiu kulturalnym w gminie i w regionie. Chętnie wychodzimy z domu, wyjeżdżamy na imprezy do zaprzyjaźnionych zespołów, zapraszamy zespoły do siebie. To z […]